Oldalak

2017. november 26., vasárnap

Az egészségbiztosítás az Egyesült Államokban

Kopátsy Sándor                 PS                   2017 11 12

Az egészségbiztosítás az Egyesült Államokban

Nyugdíjba menetelem előtt mérte fel először, hogy melyik ország mennyit költ a nemzeti jövedelméhez viszonyítva az egészségügyre. Az Egyesült Államok akkor is feltűnően a legtöbbet költött. Ezt akkor azzal jellemeztem, hogy csak az orvosi műhibák peres eljárásaira költöttek ott annyit, mint mi az egészségügyre. Ekkor megállapítottam, hogy amiben a jogászok érdeke ilyen nagy, azt nem fogják csökkenteni.
Most, 35 évvel később látom, hogy igazam volt. Az Egyesült Államok fölénye egyértelmű maradt. Jelenleg is magasan vezet azzal, hogy erre a nemzeti jövedelmének 17.5 százalékát költi. A második Japán 11, Németország, Nagy Britannia és Olaszország 10 százalékkal. Mind a négy országban magasabb a várható életkor, mint az Egyesült Államokban.
Mivel a katonai kiadásokban ugyan negyed ekkorák a számok, de az arányok hasonlók, megállapíthatjuk, hogy az Egyesült Államok túlköltekezése a két ágazatban a nemzeti jövedelmének tizede. Ez a haderejük erejében egyértelműen jelentkezik, de a lakosság egészségi állapotában, ahol nagyobb a különbség, ennek nyoma sincs. Ez a tény is azt bizonyítja, hogy a vegyes kultúrájú társadalmak jelentős hátrányban vannak a homogénekkel szemben. Az Egyesült Államokban élnek ugyanis a puritánok a legjobban, a leggazdagabbak, a leg iskolázottabbak, de az országos átlagot lehúzza a jelentős spanyol és néger elmaradottság annak ellenére, hogy a spanyolok és a négerek is ott a leggazdagabbak, a legiskolázottabbak.
Az Egyesült Államok átlagait mégis megelőzi nem csak hat európai puritán, kis homogén kultúrájú ország és a másik három óceánokon túli angolszász, puritán ország. Ennek egyetlen oka van, hogy a jelentős spanyol és néger etnikum húzza vissza őket.
Az egészségügy mellett az Egyesült Államok viszonylag hátrább állnak nemcsak a bűnözésben, a börtönlakók arányában, de az oktatási rendszerükben, a várható életkorban is.
Erre magyarázatot a történelmi materializmus ad. Weber óta illene tudni, hogy a társadalmak legerősebb alépítménye a lakosság viselkedési kultúrája. Márpedig, ha ez igaz, és fényesen igazolják a tények, akkor hatékony felépítménye csak a homogén társadalmaknak lehet. Ebből következően annyi állam léte indokolt, ahány homogén kultúra van. Ezt tanultam meg már a hatvanas években, Olaszországban, hogy az egynyelvű népek is megosztódhatnak két, jelentősen eltérő kultúrára. Észak és Dél Olaszország két jelentősen eltérő kultúrájú, amelyikeknek nem lehet hatékony a közös felépítményük. Az vagy a kettő közti kompromisszum, vagy csak az egyikre szabott. Mind a két országrész akkor járna jobban, ha mindegyik a neki megfelelő felépítményű államban élhetne.
Sokáig lelkes híve voltam Móricz Zsigmondnak az Erdélyi Fejedelemség csodálatáért. Csak öreg fejjel ismerte fel, hogy Erdélyben csak a magyaroknak és a germánoknak, a nyugati keresztényeknek lehetett volna virágzó közös országok, a latin etnikumú, ortodox keresztény románokkal azonban eleve kudarcra volt ítélve a minden etnikum és vallás számára közös társdalom.
Az is jó példa, hogy a katolikus írek nem fértek be a puritán, anglikán Nagy Britanniába.

Az Egyesült Államok azonban olyan vegyes etnikumúvá vált, amit utólag felosztani már nem lehet. Így sem kell félteni, mert erőforrásai a legnagyobbak. Ugyanakkor az Európai Unióból nem lehet Egyesült Államokat létrehozni, mert itt összeomláshoz fog vezetni ez a törekvés. Az EU úttévesztését a Visegrádi Négyek veszik először tudomásul. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése